Warning: file_get_contents(https://krasto.info/orai-w/dabar/auto.txt): failed to open stream: HTTP request failed! HTTP/1.1 404 Not Found in /home/krasto/domains/krasto.info/public_html/wp-content/themes/pz/header.php on line 192
Šios dienos vardadieniai:
Dienos patarlė

Braškės: džiaukitės anksčiau ir ilgiau

Braškės yra vasaros uogų karalienės – jų visi laukia, jas visi mėgsta, tačiau, gaila, bet braškių sezonas yra, palyginti, trumpas. Laimei, yra galimybė jį paankstinti ir pailginti – tereikia pasirinkti šaldytus (frigo) braškių daigus. Frigo daigai yra šaldyti daigai, kurie iš karto yra paruošti sodinti ir laukti didelių, saldžių, sultingų uogų. Apie frigo braškių daigus kalbamės su „Nojaus sėklomis“.

Kas yra frigo braškių daigai ir kaip juos sodinti?

Frigo braškių daigai yra labai populiarūs daugelyje šalių: Prancūzijoje jie sudaro 92–95 % visų auginamų braškių, o Olandijoje beveik pakeitė remontantines braškes. Šaldyti braškių daigai taip pat plačiai paplitę Vokietijoje, JAV, Didžiojoje Britanijoje ir kitose šalyse. Taip siekiama prailginti braškių derėjimo sezoną.

Frigo braškių daigai yra iškasami ramybės periodu – spalio mėnesį, ir laikomi žemoje – -30 °C–-10 °C, temperatūroje iki sodinimo laiko. Toks braškių daigų „konservavimas“ leidžia kontroliuoti uogų derėjimą ir išauginti uogas norimu laikotarpiu. Frigo braškių veislės pasižymi ankstyvu derliumi: uogos dera jau po 6–8 savaičių nuo daigų pasodinimo. Šaldyti braškių daigai yra be lapų, todėl jie nepatiria „streso“ sodinimo metu ir nereikalauja laistymo iš karto po sodinimo. Labai svarbu, kad šaldyti braškių daigai yra atsparūs ligoms.

Frigo braškių daigai šiltnamyje yra sodinami kovo mėnesį, o lauke – balandžio antroje pusėje–gegužės pradžioje išėjus įšalui. Kitų metų derliui šaldytus braškių daigus rekomenduojama sodinti rudenį, geriausia, rugsėjo mėnesį. Šie braškių daigai yra sodinami į 10 cm dirvos gylį paliekant 30–40 cm tarpus tarp daigų. Iškart pasodinus nereikia palaistyti.

Kokią braškių veislę pasirinkti?

Populiariausios frigo braškių veislės yra Honeoye, Alba, Kimberly, Malling Centenary, Vima Zanta ir Lambada: nuo ankstyvų veislių Alba ir Malling Centenary iki vidutinio ankstyvumo – Honeoye, Kimberly, Vima Zenta ir Lambada; nuo mažai derlingos ir skirtos gurmanams veislės Lambada iki vedančių itin daug uogų – Honeoye, Alba ir Malling Centenary; nuo vedančios nedaug žiedkočių veislės Lambada iki plačiai kerojančių – Alba ir Honeoye.

„Nojaus sėklos“ siūlo išbandyti naujas frigo braškių veisles Pandora, Kent, Selva ir Elianny.

Pandora – tai vėlyva ir labai derlinga braškių veislė. Uogos yra stambios, plataus kūgio arba širdelės formos, aromatingos, gero skonio, tvirtos. Veislė yra atspari miltligei ir pašaknio ligoms.

Kent – tai vidutinio ankstyvumo braškių veislė. Uogos yra širdelės formos, didelės, skanios, sultingos, valgomos šviežios arba perdirbtos. Kerai yra atsparūs lapų ligoms. Veislė yra tinkama auginti po priedangomis.

Selva – tai remontantinė braškių veislė. Dera nuo birželio iki šalnų. Uogos yra didelės, tvirtos, labai išvaizdžios, ilgai išsilaiko. Veislė yra atspari pelėsiui, mėgsta drėgmę ir tręšimą. Ši braškių veislė gali būti auginama kaip dekoratyvinė pakabinamuose vazonuose.

Elianny – tai nauja, labai derlinga braškių veislė. Uogos yra ryškiai raudonos spalvos, kūgio formos, didelės, tvirtos, saldžios, labai gero skonio, puikiai tinka šaldyti. Veislė yra atspari grybinėms ligoms.

Braškės taip pat yra puiki sodo, balkono arba terasos puošmena: pasodintos vazonuose ir konteineriuose jos atrodo įspūdingai tiek žydėjimo metu, tiek vaisių vedimo periodu. Balti žiedai, sodrios žalios spalvos lapeliai ir prisirpusios raudonos uogos tikrai sukuria ypatingą atmosferą ir skleidžia neapsakomą aromatą. O galimybė išeiti į lauką ir tiesiog kieme nusiskinti šviežią uogą – vitaminų šaltinį ir geros nuotaikos „tabletę“ – tikrai verta dėmesio.

Taigi visi vasaros uogų didenybių braškių mėgėjai tikrai nori paankstinti ir pailginti šių uogų sezoną, o tai padaryti galima pasirinkus frigo (šaldytus) braškių daigus. O pasirinkus tam tikras veisles, braškės gali tapti tikra sodo arba balkono puošmena, svarbiausia, skania, aromatinga ir sveika puošmena.